Endodoncja, czyli leczenie kanałowe
To dziedzina zajmująca się leczeniem chorób miazgi. Współcześnie pracujemy w obrazie mikroskopu oraz lup powiększających, ale przede wszystkim korzystny z narzędzi wykonanych ze stopu niklowo-tytanowego o doskonałej sprężystości i elastyczności.
Kilka słów o leczeniu
Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zwykle wykonuje zdjęcie diagnostyczne które daje mu możliwość przyjrzenia się anatomii kanałów oraz pomaga zaplanować proces leczenia.
Znakomitym udogodnieniem jest w przypadkach trudnych i uzasadnionych tomografia komputerowa, która pozwala na wgląd we wszystkie płaszczyzny zęba. Takie badanie jest szczególnie ważne przy powtórnym leczeniu kanałowym.
Pierwszym etapem jest zabezpieczenie zęba specjalną gumową osłoną nazywaną koferdam, która uniemożliwia dostawanie się śliny.
Następnie z użyciem znieczulenia lub bez, lekarz otwiera komorę zęba i usuwa miazgę ze wszystkich kanałów. Obowiązkowo korzysta również z urządzenia endometr służącego do pomiaru głębokości kanałów, precyzyjnie wyznaczając wierzchołek korzenia.
Proces aplikacji leków, poszerzania kanałów i w końcu wypełniania przygotowanych kanałów może zająć kilka wizyt w gabinecie, przy czym ostatecznie przygotowane udrożniony kanały są wypełniane ciepłą gutaperką, która gwarantuje idealną szczelność.
Tak przeleczony ząb w zależności od stopnia uszkodzenia korony własnej powinien być jeszcze odbudowany zachowawczo z odpowiednim wzmocnieniem.
Ząb bardziej zniszczony winien być odbudowany protetycznie z użyciem laboratoryjnie wykonanego wkładu koronowo korzeniowego i korony protetycznej.
Umów wizytę
Zadzwoń do naszego gabinetu i zapytaj o dogodny termin wizyty.
Udzielimy Ci wszelkich informacji i odpowiemy na Twoje pytania.